İç Cephe Boya

İç Cephe Boya Çeşitleri Nelerdir?

İç cephe boyalar evimizdeki en önemli detaylardan biridir. Düzenli olarak boyamamız gereken boyaların birçok farklı çeşidi vardır. Evimizi güzelleştirmek ve farklılaştırmak için boya çeşitleri her geçen gün artmaktadır. Bu farklı çeşit boyaların her birinin kendi teknolojisi, uygulaması ve örnekleri vardır. Tabii eskiye göre boyaların oldukça geliştiği ortada. Eski nesil duvar boyalarının kokusunun evden çıkması için günlerce camların açık kalması gerekirken, günümüzde kısa sürede boya işlemleri halledilebilmektedir. İç cephe boyası için en çok tercih edilen boya çeşidi elbette silikonlu boya çeşitleridir. Silikonlu boyalar özellikle çocuklu aileler için büyük avantajlar sağlar. Hem kolay kuruması hem de sağlık açısından diğer boyalara kıyasla daha az zararlı olmasının yanı sıra leke tutmaması sayesinde yaygın olarak kullanılır. Leke tutmayan silikonlu boyalar için kalem, pastel boya lekeleri ya da yemek lekeleri yalnızca nemli bir bez yardımı ile temizlenebilmektedir. Gelin boya çeşitlerini detaylı bir biçimde inceleyelim.

Sedef Boya

Sedef boya, ülkemizde desenli boya olarak da bilinen dekoratif boya uygulamaları arasında yer almaktadır. Özellikle klasik dekorasyona sahip evlerin güzelleşmesi için sedef boya kullanımı güzel evler oluşturabilir. Desenli rulolar ile uygulanan bu boya için uzmanlığı olan ustalar çalışmalıdır. Evleriniz için farklı bir çözüm istiyorsanız sedef boya modelleri ve örneklerini incelemelisiniz.

Merak edilen konulara şöyle bir göz attığımızda desenli boya çeşitleri üzerine çalışmalara da rastladık. İnsanların en çok ilgilendiği uygulamalar arasında yer alan desenli boya çeşitleri sedef boya olarak adlandırılmaktadır. Bu bilginin bilinmesi yapı marketlerde daha iyi araştırmanıza yardımcı olacaktır.

İtalyan Boya

İtalyan boya isminden de anlaşılacağı gibi İtalya’nın boya badana dünyasına kazandırdığı boya çeşitlerinden biridir. Venedik semalarından çıkan bu boya uygulaması sıva ve alçı ile yapılmaktadır. Özel ilgi alanı olan ustalarca yapılabilen bu uygulama için mükemmel sonuçlar verdiğine siz de örneklerde şahit olabilirsiniz. Birçok farklı uygulaması ve değişik modelleri olan bu tür için tam bir dekoratif boya inovasyonu diyebiliriz. Evinizi yeni baştan yaratmak istediğinizde mutlaka İtalyan boya modelleri incelemesi yapmalı, evinizin bazı bölümlerini bu şekilde boyatmayı düşünmelisiniz.

Saten Boya

Saten boya ülkemizde sağlıklı ve silinebilen boya olarak bilinir. Hastanelerde ve benzeri kamu alanlarında bu uygulamanın kullanıldığına şahit olabiliriz. Kolayca silinebilen bir boya çeşidi olan saten boya örneklerini ve kullanımını siz de kendi eviniz için incelemelisiniz.

Plastik Boya

Plastik boya, mat özelliklere sahip boya anlamına gelir. Su bazlı plastik boya şeklinde evlerimizde kullanılan bu boya türü kalabalık alanlarda veya çok sık kullanılan alanlarda tercih edilmez. Plastik boyaların çabuk kirlenmesi özelliğinden dolayı salon gibi veya okulların duvarları gibi alanlarda plastik boya tercihi yapılmaz. Tüm bunlara rağmen plastik boya rengi çok daha iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Özellikle ev dekorasyonu için mat renkler veya ışığı dekorasyona uygun bir şekilde yansıtabilecek renklerin seçimi için plastik boya renkleri tercih edilir. Bununla birlikte plastik boyalar yağlı boyalara göre daha sağlıklı boya olarak da nitelendirilirler. Boya çeşitleri arasında en uzun süre dayanan boya türü olan plastik boyalar uzun ömürlü olarak duvarlarınızda bulunabilirler.

Eğer iç boya konusunda kararsız kalıyorsanız Viola Prima mağazalarımıza gelebilir ya da iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir