Akrilik boya

Akrilik Boya Nedir?

akrilik boya nedir

Akrilik boya ham maddesi elyaf olan ve bir çok farklı alanda sıklıkla kullanılan bir boya çeşididir. Kolay uygulanabilir oluşu nedeni ile tercih edilmekte, koku yapmayan, kuruyan özelliği sayesinde de rahatlıkla kullanılmaktadır. Akrilik boya su bazlı bir boyadır. Kıvamı normal boyalara göre daha da yoğundur. Özellikle hobi alanlarında kullanılan akrilik boyanın kıvamı yağlı boyaya benzer. Ancak akrilik boya yağlı boya türlerinden farklıdır. Akrilik boyanın içerisinde esnek pigmentler bulunur. Akrilik boya plastik yağlı boyadan farklı olarak içerisinde plastik akrilik reçine parçaları bulundurur.

Akrilik Boya Nerelerde Kullanılır?

Akrilik boyalar çok yönlüdür. Hem büyük ölçekli işlerde hem de küçük ölçekli işlerde kullanılabilir. Akrilik boyalar hem stüdyo hem de dış mekan da kullanıma uygundur. Akrilik boyalar kağıt, tuval, ahşap, cam, duvar, metal ve benzeri her türlü yüzeyde kullanılabilir. Gelin maddeler halinde, akrilik boyalar nerelerde kullanılır? inceleyelim.

  • Hobi ürünlerini boyarken
  • Tuval üzerine boya yaparken
  • Tekstil ürünlerinde
  • Farklı dekorasyon ürünlerinde

Gibi birçok alanda akrilik boya tercih edilmektedir. Birbirine zıt bu kadar farklı alanda kullanılmasının bir sebebi var tabii. Dilerseniz şimdi de akrilik boyanın içeriğini inceleyelim.

Akrilik reçine: Akrilik boya içerisinde ne kadar reçine bulundurursa o kadar kaliteli olduğu anlamına gelmektedir. Yüksek kaliteli akrilik reçine, yüksek kaliteli polimer emülsiyonu için gerekli bir bileşendir. “Akrilik boyanın temel maddesi reçinedir” diyebiliriz.

Cilt: Akrilik boyada polümer emilüsyonu akrilik boyanın dayanıklılığını göstermektedir. Akrilik boyaların farklı yüzeylere uyumu bu madde sayesinde sağlanır.

Pigment: Tuval üzerine sulandırılarak sürülen akrilik boyaların pigment içeriği oldukça önemlidir. Pigmentler ne kadar kaliteli olursa yapılan boya işlemi de o kadar kaliteli duracaktır.

Akrilik Boyanın Özellikleri Nelerdir?

  • Akrilik boyalar sudan etkilenmez, bu sayede birçok farklı alanda tercih edilmektedir.
  • Akrilik boya su ve sabunla da hafifçe yıkanarak temizlenebilir.
  • Akrilik boya sıcak havalarda yumuşar, soğuk havalarda esnekliğini kaybeder.

Viola Prima 10 yıldır boya sektöründe boy göstermekte ve sektöre liderlik etmektedir. Eğer kaliteli ve uygun fiyatlı akrilik boya arıyorsanız mağazalarımıza gelebilir ya da iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir